Kouzlo Patron z Harryho Pottera je jako EFT

21.05.2019

Díky své dceři jsem znovu začala číst Harryho Pottera. V třetím díle byla scéna, která se podobá práci v EFT. 

Vězeň z Azkabanu - třetí díl - obsahuje scénu, kdy mozkomorové napadnou Harryho a Siriuse (Harryho kmotra) u jezera. Sirius je zraněn. Harry se sice pokusí mozkomory kouzlem zastavit, ale nepodaří se mu to. Mozkomorové sají život z něj i ze Siriuse. V poslední chvíli zahlédne Harry silné kouzlo (Patrona) a je přesvědčen, že přišel jeho mrtvý otec, aby mu pomohl. Harry a Sirius jsou zachráněni, situace se však nevyvíjí slibně pro Siriuse, a proto dostane Hermiona svolení od Brumbála, aby se s Harrym vrátili v čase do minulosti a udělali změny.

Když se vrátí Harry a Hermiona do minulosti, jsou tam jakoby navíc. Vše pozorují jako film, do kterého ale mohou zasahovat. Nikdo je však nesmí vidět. Je zajímavé, že prožívají život jakoby z druhé strany - v momentě napadení mozkomory u jezera Harry stále čeká, že se objeví jeho otec a vykouzlí Patrona - mocné pozitivní kouzlo. V poslední chvíli mu však dochází, že nikdo nepřijde a vykouzlí Patrona sám.

A tady začíná podobnost s EFT - díky kterému se můžeme vrátit do minulosti a zachránit sama sebe. Pak v nás již existuje "zachráněná" situace, stejně tak, jak ji prožil Harry.